Sağlık

Regl ağrısıyla baş etmek mümkün

İSTANBUL (İGFA) – Adet döngüsünün kadının verimliliği için çok değerli olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Bu süreçte ortaya çıkan sorun ve şikayetler tedavi ile giderilebiliyor. Kadın doğum uzmanı kadının aile hekimi gibi olmalı ve bu durumlarda kadının sorunlarını farklı tıp dallarının desteğiyle multidisipliner bir yaklaşımla çözmelidir. Uygun beslenme, egzersiz ve gerekirse ilaç tedavileri denenebilir.

Bazı ilaçlarla adet gecikmesinin mümkün olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Özel durumlar dışında bu yöntemin sık kullanılması uygun değil. Kist ve fibroidlerin tedavisi; bunların yeri, boyutu, hastanın şikayetlerinin şekli ve yoğunluğu ve en önemlisi kadının yaşı ve doğurganlığıdır. İlaç tedavisi ve bazen cerrahi tedaviler gerekebilir.

Adet döngüsünün zaman zaman kadınların hayatını zorlaştıran bir süreç olabildiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Unutmayın ki bu dönem, yaşanması gereken yumurtlama döngüsünün bir sonucudur. Kadının yaşamının belli bir döneminde doğurganlığını sağlayan ve bu dönemde karbonhidrat ve tuzdan uzak beslenmesi gereken bir dönemdir. Özellikle bu dönemin tadını çıkarabilirsiniz; Yürümek, koşmak, dans etmek gibi aktivitelerle daha keyifli ve mutlu bir zaman geçirmeniz mümkün” dedi.

haber-surmene.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu