Haber

Amasra Maden Afet Vakası… İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdür Yardımcısı Soylu: Patlamadan Sorumluluğum Yok

GAYE ŞEMA CAN

amasra Bartın Adliyesi’nde 43 kişinin hayatını kaybettiği mayın faciasıyla ilgili davanın ilk duruşmasının ikinci gününde görülen tutuklu sanığın İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdür Yardımcısı Volkan Soylu, şunları söyledi: “Kaza patlama sürecinden dolayı meydana geldi, benim sorumluluğumda değil.” Duruşmaya yarın sanıkların ifadelerinin alınmasıyla devam edilecek.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) madeninde 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 43 işçinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilişkin davanın Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2. duruşmasına bugün devam edildi. Adliye koridorunda mahkeme.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde TTK Amasra Kurumu İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdür Yardımcısı Başmühendis Volkan Soylu söz verdi. Patlamadan kendisinin sorumlu olmadığını savunan Soylu, şunları söyledi:

“HER SABAH BAŞARISIZLIK OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDERİM: Her gün 08:00-17:00 arası gündüz vardiyasında çalışıyorum. Her sabah rastgele bir aksaklık olup olmadığını kontrol ediyorum. Yönetmelikte belirtilen değerlerin aşılıp aşılmadığını kontrol ederim. Kömürden kesilen her modülde metan gazı çıkıyor. Genel havalandırma 2 adet aspiratör ile yapılmaktadır. Biri dizel. Elektrik kesintisi durumunda flat fan devreye girer. Biri elektrikli, diğeri çift fanlı dizel.

PATLAMA İŞLEMİ NEDENİYLE MEYDANA GELEN KAZALAR. SORUMLULUĞUM BENİM DEĞİLDİR: Meydana gelen kaza patlama sürecinden kaynaklanmıştır, benim sorumluluğumda değildir. Genel iş güvenliğinden sorumluyum. Patlama sürecinde ne kadar ekipman kullanılacağına dair bahisleri kontrol edemiyorum. Ancak bu süreçler oradaki bölüm sorumluları tarafından kontrol edilmektedir. Sorumluluk onlarındır. 3 farklı noktada 3 farklı patlatma yapılmaktadır. O yüzden oradaki amirler kontrol edebiliyor. Madenin işletilmesine ilişkin kararlar yöneticiler tarafından verilir. Yaşanan trajik kaza ile ilgili herhangi bir yetkim, görevim ve kabahatim yoktur.”

“İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ İÇİN ANİMASYONLAR İZLEDİM”

Sanık Soylu, hakimin “İşçilerin iş güvenliği konusunda aldıkları eğitimin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna, “İşçilerin iş güvenliği konusunda yeterli eğitim aldıklarını düşünüyorum” dedi. Ancak pandemi sürecinde Zoom üzerinden aldığı eğitimlerin yeterli olmadığını söyleyen Soylu, eğitimler üzerinde çalıştığını ise şöyle anlattı:

“Napo’nun eğitim animasyonlarını indirip arkadaşlarıma gösterdim. Bakanlığa bu durumun faydalı olduğunu söyledim. Onlar da bakanlığın böyle bir çalışması olduğunu ve ileride iş yerlerine dağıtılacağını söylediler. Maskelerin durumu birebir aynı. Bu maskeler dünyanın en iyisi Almanya. Bu maskeleri kendim kullandım.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu